Stelvio Quadrifoglio: sofistikované majstrovské dielo

Dizajnéri a inžinieri Alfy Romeo vždy veľmi odhodlane hľadali spôsob, ako umocniť vášeň pri šoférovaní, ako zažívať úžasný pocit, ktorý vyvoláva už len uchopenie volantu výkonom nabitého vozidla alebo pohľad na jeho dokonalé, majstrovsky spracované krivky, nehovoriac o samotnej jazde. Všetko v duchu filozofie a motta značky „La meccanica delle emozioni”, teda mechanika emócií. A tento prístup sa jasne odráža aj v najnovšom prírastku Alfy Romeo, v nezameniteľnom Stelvio Quadrifoglio.

 

Legendy so znakom zeleného štvorlístka vždy ponúkali nekompromisný zážitok z jazdy, eufóriu vyvolanú zrýchlením a dokonalé spracovanie interiéru aj exteriéru. Stelvio Quadrifoglio nie je výnimkou. Už jeho dizajn napovedá, čo od neho môžeme čakať a čo skrýva pod kapotou - v tomto prípade unikátny hliníkový 2,9litrový šesťvalec s dvojitým preplňovaním Twin Turbo s výkonom 510 koní (375 kW) zakončený špeciálne naladeným výfukovým systémom s krásnymi štyrmi koncovkami. Tento špičkový benzínový motor je spojený s revolučným pohonom všetkých kolies Q4, ktorý za bežných podmienok prenáša 100% krútiaceho momentu na zadné kolesá. Akonáhle sa však trakcia začne blížiť limitu, systém okamžite automaticky prenesie až 50% krútiaceho momentu na kolesá prednej nápravy. Veľmi návykové! Maximálna jazdný zážitok a nemalé potešenie má však na svedomí rad ďalších prvkov a špeciálnych elektronických systémov, nad ktorými zaplesá srdce hlavne automobilovým fajnšmekrom.

 

A ako najlepšie dokázať, že prvé SUV od Alfy Romeo je už teraz žijúci legendou, než na slávnom okruhu Nürburgring? Vo svojej kategórii totiž drží rekord s časom 7 minút a 51 sekúnd. Taliansku šelmu sa rozhodol podrobiť skúške pilot Formuly 1 tímu Ferrari Sebastian Vettel. Vyskúšal schopnosti tohto SUV a dokázal, že je neprekonateľné aj na pretekárskom okruhu. Skvele načasované. Rekordný čas zajazdil práve v čase veľkolepého návratu Alfy Romeo do kráľovskej disciplíny motoristického športu, Formule 1. Po dlhej prestávke tak môže značka, ktorá utvorila Alfa Romeo Sauber F1 Team a je zárukou pravého motoristického adrenalínu, znovu naplno ukázať svojho súťaživého ducha.

 

Alfa Romeo však myslí na to, aby kvalita a špičkové technológie neboli len privilégiom vodičov Formule 1. Stelvio Quadrifoglio sa preto ženie k jedinému cieľu: ponúknuť vám výnimočné schopnosti a nezabudnuteľné zážitky, pri ktorých budete mať pocit - ako povedal Sebastian Vettel - že „každá chvíľa môže trvať večne”.