„Storie Alfa Romeo“

Druhý diel: kultový model 6C 1750 ovládol celú svoju éru 

Rodina 6C

 

V roku 1926 sa Vittorio Jano ujal vedenia plánovania produktov značky Alfa Romeo s cieľom vymyslieť „brilantné, výkonné a ľahké vozidlo“, ktoré by víťazilo v pretekoch, bolo hodné obdivu a dokázalo by dobyť nové trhy. Výsledkom bol model 6C.

Vozidlo kombinovalo štrukturálnu jednoduchosť, dômyselnú konštrukciu a extrémne vysoký výkon. Vittorio Jano mal ohromujúcu schopnosť vykúzliť vysoký výkon z malých motorov, čo by sme dnes mohli nazvať downsizingom. Alfa Romeo sa tak mohla pochváliť najlepšou výkonovou hmotnosťou a bola tak veľmi rýchla.

 

6C 1750: vrchol automobilovej inovácie

 

Model 6C 1750 sa predstavil v januári 1929 na autosalóne v Ríme a dokonale vyjadroval filozofiu 6C. Motor bol evolúciou predošlého radového šesťvalca 1500 cm3. Vyrobený bol v rôznych verziách a jeho výkon sa pohyboval od 46 k pri verzii Turismo až po 102 k pri verzii Gran Sport „Fixed Head“.

Model 6C využíval mechanické brzdy s veľkými bubnami, lisovaný oceľový rám a nízke ťažisko, ktoré výrazne zlepšovalo jeho priľnavosť v zákrutách. Palivová nádrž bola posunutá viac dozadu, vďaka čomu sa zvýšilo zaťaženie zadnej nápravy a zlepšilo rozloženie hmotnosti na obe nápravy. Jednalo sa o skutočný vrchol automobilovej konštrukcie.

Čím viac závodov tento model vyhrával, tým viac rástla jeho povesť, a to tak v Taliansku, ako aj v zahraničí, predovšetkým vo Veľkej Británii a Spoločenstve národov.

 

Éra posilňovania

 

Model 6C bol extrémne rýchly a tiež úžasne krásny stroj. Za svoj úspech vďačil radu karosárov, ktorí na jeho základoch stvorili nádherné majstrovské diela: Touring, Castagna, Zagato, Pininfarina.

Do 30. rokov minulého storočia bolo totiž bežné, že továreň opúšťali holé rámy s motorom, prevodovkou a zavesením kolies. Zákazník si vozidlo kúpil a potom poveril niektorého z karosárov, aby z neho vytvoril jedinečné majstrovské dielo. Model 6C 1750 bol dokonalým základom pre vytváranie jedinečných karosárskych kreácií. Tento mimoriadny mechanický a strojársky počin značky Alfa Romeo sa tak stal základom pre najelegantnejší karosérie, aké kedy uvideli svetlo sveta. Alfu Romeo 6C 1750 obliekali najslávnejší návrhári a kupovali si ju najznámejšie osobnosti tej doby.