„Storie Alfa Romeo“, šiesta časť: ikonický 1600 Spider „Duetto“

Taliansky spider, ktorý dobyl Hollywood

Hollywoodsky osud

„Je to veľmi zhovievavé vozidlo. A tiež veľmi krásne.“ Tak hovoril o Duette v lete roku 1966 Steve McQueen. V niekoľkých slovách McQueenovo hodnotenie zhrnulo podstatu Duetta a jedinečnosť značky Alfa Romeo: potešenie z jazdy a čistá krása. O rok neskôr riadil Duetto v plnej rýchlosti Dustin Hoffman pri hudbe Simona a Garfunkela vo filme Absolvent. Ikonický záber, ktorý sa zapísal do histórie filmu odštartoval rad ďalších ponúk, a tak sa Duetto objavilo v stovkách filmov a televíznych relácií. Stalo sa doslova kultom.

 

Nádherná mladá dáma

Bola usporiadaná súťaž medzi dvoma vplyvnými dizajnérmi, Bertonem a Pinin Farinou. Predstavu Pinin Fariny navrhol Franco Martinengo, ktorý sledoval eleganciu a klasickú rovnováhu objemov. „Nádherná mladá dáma“, tak popísal Pinin Farina návrh svojho štúdia. Rýdzo športový koncept potvrdzovali aj mimoriadne skvelé výkonové parametre. Flexibilná, mladá a rýchla. Giulietta Spider sa stala okamžite symbolom, slávnymi bola milovaná a tí ostatní po nej túžili.

 

Made in Italy

Pre uvedenie v USA zorganizovala Alfa Romeo plavbu luxusnou loďou z Janova do New Yorku, na ktorú pozvala najslávnejšie osobností zo sveta showbiznisu, športu a módy. Na palube sa nachádzalo 1 300 VIP hostí vrátane Vittoria Gassmana, Rosselly Falk a sopranistky Anny Moffo. Počas celej plavby boli na palube vystavené tri príklady nového spideru: jeden zelený, jeden biely a jeden červený.

 

„Duetto“ alebo „Sépiová kosť“?

Nájdenie názvu pre vozidlo bolo samo o sebe zaujímavým príbehom. V spolupráci so všetkými európskymi predajcami usporiadala Alfa Romeo súťaž o nový názov vozidla. Vyhralo Duetto. Objavili sa však problémy s právami (kvôli čokoládovej sušienke s rovnakým názvom), čo viedlo k tomu, že vozidlo bolo nakoniec predstavené ako Alfa Romeo Spider 1600. Názov Duetto zostal nevyužitý, ale v pamäti všetkých fanúšikov zostal pevne zakotvený. Stal sa tak prezývkou všetkých generácií modelu. Pribudli ale aj ďalšie. Spider prvej série z roku 1966, posledné majstrovské dielo Battisty Pinin Fariny bol nazývaný „Sépiová kosť“. To kvôli eliptickému tvaru so zaoblenou prednou a zadnou časťou, konvexnými bokmi a veľmi nízkou líniou. Duetto bolo vyrobené v počte 124 000 kusov, a to počas 28 rokov, čo z neho robí najdlhšie vyrábaný model značky Alfa Romeo.