Inovácie a technológie Alfa Romeo
 • LA MECCANICA DELLE EMOZIONI
 • NOVÁ ÉRA
 • ZAČÍNAŤ S ČISTÝM LISTOM
 • REVOLUČNÁ PLATFORMA
 • NEKOMPROMISNÉ SRDCE
 • POD KONTROLOU SUPERMOZGU
 • ZÁŽITOK ZA VOLANTOM
 • PRVOTRIEDNE RIADENIE ALFA ROMEO
 • VYTRVALÁ SNAHA O ĽAHKOSŤ
 • AERODYNAMIKA
 • RADIKÁLNE ROZHODNUTIA

LA MECCANICA DELLE EMOZIONI

Najdôležitejšou súčiastkou pravej Alfy Romeo je emócia. Toto je pravý význam hesla “La Meccanica delle Emozioni”: prebudiť potešenie z jazdy, ktoré presahuje merateľné parametre. Jej špičková technológia a inovatívna konštrukcia sú vyladené pre dosiahnutie osviežujúceho zážitku za volantom. Je to niečo viac ako len chladná telemetria bez predstavivosti: je to hlboký cit podobný úprimnej láske. Možno povedať, že presahuje hranice racionality, je pudová, energická a neočakávaná. Je to niečo, čo sa opatí vyskúšať na vlastnej koži.

NOVÁ ÉRA

NOVÁ TECHNOLOGICKÁ ÉRA

Alfa Romeo je omnoho viac než len talianska značka s viac než storočnou históriou. Je to odhodlanie neustále prichádzať s niečím novým a nekompromisným, najmä v oblasti konštrukcie a inovácií. Je to vášeň pre motorizmus, ktorej sa nič nevyrovná. História priekopníckej technológie pokračuje: na svoje 105. narodeniny Alfa Romeo vstupuje do novej éry s modelom Giulia Quadrifoglio. Auto, aké nemohlo byť stvorené nikým iným, nikde ine na svete.

ZAČÍNAŤ S ČISTÝM LISTOM

ZAČÍNAŤ S ČISTÝM LISTOM

V roku 2003 Alfa Romeo vytvorila “Skunk Works”- unikátny tím dizajnérov, inžinierov a konštruktérov. Ich misia bola doviesť značku späť na výslnie a inovovať ju vskutku revolučným spôsobom. Pre ich prácu platili len dva jednoduché princípy: nekompromisná vášeň a absolútna kreatívna sloboda. Skunkovia začali s čistým listom, na ktorý vypísali všetky vlastnosti, ktoré by mala mať pravá Alfa Romeo. Nekonštruovali auto. Oni s hrdosťou tvorili majstrovské dielo. Vďaka ich vášni a priekopníckemu duchu dokázali Skunkovia stvoriť Giuliu Quadrifoglio za neuveriteľné 2 roky. Rýdze DNA značky Alfa Romeo je späť. Nová, inovatívna kapitola sa začína písať práve teraz.

REVOLUČNÁ PLATFORMA

REVOLUČNÁ PLATFORMA

Aby priniesla späť autentické potešenie z jazdy, automobilka vytvorila nový projekt označený kódovým menom Giorgio. Konštruktéri Alfa Romeo vymysleli inovatívnu platformu so zadným náhonom a ideálnym rozložením hmotnosti 50/50 na predok a zadok ukovanú zo zliatiny ultraľahkých materiálov, ktorá slúži ako základ pre rôzne kategórie vozidiel. Schéma platformy Giorgio, ľahká a tuhá zároveň, je kľúčom k dosiahnutiu mnohých prvenstiev v oblasti bezpečnosti a úspornosti. Jej technická výnimočnosť prepožičiava každému modelu Alfa Romeo špičkovú jazdnú dynamiku, ktorá nemá na automobilovom trhu konkurenciu.

NEKOMPROMISNÉ SRDCE

NEKOMPROMISNÉ SRDCE

Inovácie pohonného ustrojenstva stáli za legendárnymi pretekárskymi úspechmi značky už od jej založenia. Dnes predstavuje vrchol najmodernejšej technológie špičkový celohliníkový motor 2.9 V6 90° bi-turbo s výkonom 510 koní. Napriek jeho senzačným hodnotám výkonu a krútiaceho momentu si šesťvalec zachováva extrémnu hospodárnosť vďaka exkluzívnemu elektronickému systému deaktivácie valcov. Táto technológia je prelomovou inováciou a zároveň návratom do minulosti: na začiatku 80-tych rokov to boli práve konštruktéri Alfa Romeo, ktorí ako prví na svete rozvinuli tento koncept.

POD KONTROLOU SUPERMOZGU

POD KONTROLOU SUPERMOZGU

Elektronickým systémom Alfy Romeo velí skutočný “mozog”. Je ním systém Chassis Domain Control (CDC) - modul, ktorý prepojuje stabilizačný systém ESC, systém vektorovania krútiaceho momentu, adaptívne odpruženie a exkluzívny integrovaný brzdový systém. Toto prelomové riešenie dostalo do vienka špeciálnu “emocionálnu inteligenciu”, ktorá koordinuje zásahy jednotlivých elektronických systémov pre dosiahnutie najlepších dynamických výkonov a súčasne intuitívneho a príjemného jazdného zážitku.

ZÁŽITOK ZA VOLANTOM

ZÁŽITOK ZA VOLANTOM

Pocit z jazdy v Alfe Romeo musí byť neopakovateľný a nezabudnuteľný. To je dôvod, prečo poprední konštruktéri značky vyvinuli unikátnu schému zavesenia kolies. Vpredu predstavuje najnovší výtvor Alfy Romeo lichobežníkové zavesenie s dvoma priečnymi ramenami, ktoré umožňuje vodičovi rýchly a presný prejazd zákrutou pri udržaní dokonalej stopy a unikátneho pocitu kontroly. Vzadu sú Giulia a Stelvio vybavené novým systémom AlfalinkTM - hliníkovým viacprvkovým zavesením, ktoré zaručuje maximálnu kontrolu, trakciu, stabilitu a filtrovanie vibrácií.

PRVOTRIEDNE RIADENIE ALFA ROMEO

PRVOTRIEDNE RIADENIE ALFA ROMEO

Jednou z najpokročilejších technológií vyvinutých konštruktérmi značky Alfa Romeo je vektorovanie krútiaceho momentu. Tento systém umožňuje zadnému diferenciálu podľa potreby rozdeľovať silu na jednotlivé kolesá, čím napomáha lepšej trakcii a prenosu výkonu. Jeho technológia garantuje bleskovú odozvu na riadenie a excelentnú stabilitu pneumatík aj pri vysokej rýchlosti a extrémnych vonkajších podmienkach. Alfa Romeo tiež predstavila nový pohon Q4, exkluzívny voliteľný pohon všetkých kolies navrhnutý pre dokonalú kontrolu nad výkonom v reálnom čase. Toto bezpečné a športové riešenie, ktoré sa prispôsobuje jazdnému štýlu vodiča a vlastnostiam povrchu, dokáže vyťažiť všetky výhody pohonu všetkých kolies pri zachovaní výkonu a hospodárnosti nefalšovanej Alfy Romeo.

VYTRVALÁ SNAHA O ĽAHKOSŤ

VYTRVALÁ SNAHA O ĽAHKOSŤ

Menej hmotnosti, viac rýchlosti: pretekársky odkaz Alfy Romeo bol kľúčovým aspektom pri vývoji nových vozidiel na platforme Giorgio. Nový rad dosahuje najlepší pomer výkonu a hmotnosti vo svojej triede vďaka rosiahlemu využitiu ultraľahkých materiálov, ako napríklad uhlíkových vlákien, hliníka a hliníkovo-plastových komponentov. Všetky nové motory Alfa Romeo sú vyrobené z hliníka, Stelvio a Giulia sú štandardne osadené karbónovým kľukovým hriadeľom, zatiaľ čo Giulia Quadrifoglio je jediným sedanom na svete so strechou a kapotou vyrobenou výlučne z uhlíkových vlákien.

AERODYNAMIKA

AERODYNAMIKA

Od jej založenia Alfa Romeo vyvíjala inovatívne riešenia, vďaka ktorým žiarila vo svete motošportu. Neustály výskum v oblasti aerodynamiky bol kľúčom k dosiahnutiu vrcholových výkonov. Aj dnes ostáva značka verná testovaniu v aerodynamickom tuneli, vďaka čomu je Giulia Quadrifoglio ako jediný sedan na svete vybavená aktívnym predným spoilerom – technológiou, ktorá ešte zdokonaľuje prítlak pri vysokej rýchlosti. Okrem rekordného koeficientu odporu vzduchu bola pozornosť venovaná aj účinnosti: vďaka unikátnemu dizajnu Giulia Quadrifoglio dosahuje prvotriednu hodnotu Cx (0,32).

RADIKÁLNE ROZHODNUTIA

RADIKÁLNE ROZHODNUTIA

Každý nový model Alfa Romeo je vyvíjaný od vrcholu, jeho najvýkonnejšej a najšportovejšej verzie Quadrifoglio. Táto verzia je vyvíjaná s cieľom dosiahnuť ideálne rozloženie hmotnosti 50/50 prostredníctvom spoľahlivého hliníkového motora, karbónového kľukového hriadeľa a série patentovaných riešení. K tomu musí ešte pridať excelentný pomer výkonu a hmotnosti, zrýchlenie z 0-100 Km/h a maximálnu rýchlosť. Tento prístup je vskutku výnimočný pri porovnaní s ostatnými značkami. Zatiaľ čo iní sa snažia vylepšiť štandardnú verziu na úroveň výkonného vozidla, Alfa Romeo tvorí “autá na každý deň” zo základu superáut.